Banner Academy 543

Foto: Proelium

Devetindvajset letni rokometni vratar bo kmalu zaključil prvi letnik študija uporabne psihologije. Sam pravi, da mu gre dobro in da je zelo zadovoljen z uvodnim letnikom, v katerem je vse izpite opravil uspešno. Sedaj že razmišlja o naslednjih korakih in o načrtih v prihodnosti. Želi si namreč sodelovati s športniki.

Študij teče uspešno

Rokometni vratar Rok Zaponšek uspešno usklajuje življenje, fakulteto in šport. Izpiti mu ne delajo prevelikih preglavic. Zelo rad tudi pomaga svojim soigralcem, saj je eden najizkušenejših v ekipi.

“Moram priznati, da sem na študiju zelo zadovoljen. Do sedaj sem uspešno opravil vse izpite, torej vseh osem. Potrebno je veliko usklajevanja z mojo športno kariero, ampak na srečo mi gre in uspešno kombiniram vse. Moram reči, da me je bilo na začetku malo strah, ker sem se moral po desetih letih ponovno začeti učiti (smeh). Potrebna je potrpežljivost in veliko truda, ampak me psihologija veseli in zaenkrat moram reči, da sem zadovoljen. Upam, da mi bo šlo še naprej tako dobro.”

Rok dodaja, da se z vsakim dnem kaj novega nauči. “Veliko poslušam podcaste in berem knjige o psihologiji, ker me to zanima. Ko se pogovarjam s soigralci in drugimi ljudmi, ugotavljam, da je napredek na tem področju v športu še zmeraj na samem začetku. Ampak športniki in trenerji počasi dojemajo, kako je to pomembno. V letošnji sezoni se je v naši ekipi veliko igralcev zamenjalo. Lansko leto so igralci, ki so bili najstarejši in so držali to atmosfero, odšli in sem kar naenkrat jaz postal s svojimi devetindvajsetimi leti najizkušenejši igralec. Ugotovil sem, da nimamo pravega vodje, zato sem jaz želel čim bolj pomagati soigralcem, ki so se zdeli izgubljeni, še posebej takrat, ko smo zgubljali tekme. Želel sem spodbuditi igralce, da se “stepemo” na igrišču in da verjamemo, da lahko zmagamo in na ta način sem pomagal svoji ekipi kolikor je šlo.”

Foto: Proelium

Psihična priprava je v športu izjemno pomembna

Rokometni vratar iz Velenja pravi, da če bi začel s športno psihologijo pri 15 letih, bi bila njegova kariera že za dve stopnički boljša. Zato si želi spodbuditi in pomagati mlajšim igralcev tako v svojem klubu kot širše. “Zaenkrat še ne delam z nobenim športnikom individualno, ampak je to moja želja v prihodnosti. Odkar sem jaz začel delati s športnim psihologom in mentalnim trenerjem, se je moja predstava na igrišču zagotovo dvignila za dva razreda višje. Zato vem, kako pomembno je to in vem, da bom v prihodnjem lahko pomagal marsikomu. Za zdaj še ne morem z nikomer tako delati, ker sem šele v prvem letniku in nimam niti toliko znanja, lahko pa zagotovo pomagam z izkušnjami in nasveti, ki sem jih tekom svoje kariere pridobil. Soigralci me sprašujejo za nasvete, kar me res veseli. Kot sem omenil, sem najstarejši v ekipi, to je že moja četrta država v kateri igram. Imam izkušnje in jim lahko pomagam. Vidim, da so pred tekmami res živčni. Preprosto še ne znajo pravilno dihati in se umiriti. Če pogledamo vrhunske športnike, so po navadi mirni in v fokusu. Na tem področju jim poskušam pomagati, oni pa pomoč sprejmejo, saj vedo, da študiram psihologijo in imam več izkušenj. Športna psihologija je res pomemben segment. Jaz sem se srečal z njo pri petindvajsetih letih. Upam si trditi, da če bi delal to že od svojega petnajstega leta, bi bil v svoji karieri veliko boljši. Večina se zanaša na izboljšanje tehnike ali pa fizične priprave, redko kdo pa pomisli, da je potrebno delati na svoji mentalni pripravi. Če športnik pri petnajstih letih začne delati te stvari, ima absolutno prednost pred ostalimi. Dejstvo je, da bolje ko si psihološko pripravljen pri mlajših letih, boljši si in posledično boljši so uspehi.”

Njegova vzornica je Sara Isakovič

Rok Zaponšek ima svoje cilje in vizije, kaj bo delal med svojo športno kariero in po njej. Njegova velika vzornica pa je tudi Sara Isakovič. “Osnovni cilj je dokončati študij in diplomirati. Imam neke začrtane cilje in vizije, kako bom pomagal športnikom. Nekdo, ki ni bil v tujini in igral na takšnem nivoju, ne ve kako vse to poteka. Rad bi pomagal tudi življenjsko. Kako je treba razmišljat, kako trenirati glavo. Tudi preko Športne agencije Proelium sem se naučil, kako pomembna so družbena omrežja in gradnja športne znamke. Tudi na tem področju imam plan za naprej. Zagotovo imam neke cilje na področju športne psihologije tako med svojo kariero kot tudi po njej. Ni veliko športnikov, ki po karieri delajo v tem. Moja vzornica je plavalka Sara Isakovič. Tudi ona lahko pomaga športnikom, ker točno, ve kako je na tem nivoju in pozna vse te občutke.”

B.K.

Foto: Proelium

Devetindvajset letni rokometni vratar bo kmalu zaključil prvi letnik študija uporabne psihologije. Sam pravi, da mu gre dobro in da je zelo zadovoljen z uvodnim letnikom, v katerem je vse izpite opravil uspešno. Sedaj že razmišlja o naslednjih korakih in o načrtih v prihodnosti. Želi si namreč sodelovati s športniki.

Študij teče uspešno

Rokometni vratar Rok Zaponšek uspešno usklajuje življenje, fakulteto in šport. Izpiti mu ne delajo prevelikih preglavic. Zelo rad tudi pomaga svojim soigralcem, saj je eden najizkušenejših v ekipi.

“Moram priznati, da sem na študiju zelo zadovoljen. Do sedaj sem uspešno opravil vse izpite, torej vseh osem. Potrebno je veliko usklajevanja z mojo športno kariero, ampak na srečo mi gre in uspešno kombiniram vse. Moram reči, da me je bilo na začetku malo strah, ker sem se moral po desetih letih ponovno začeti učiti (smeh). Potrebna je potrpežljivost in veliko truda, ampak me psihologija veseli in zaenkrat moram reči, da sem zadovoljen. Upam, da mi bo šlo še naprej tako dobro.”

Rok dodaja, da se z vsakim dnem kaj novega nauči. “Veliko poslušam podcaste in berem knjige o psihologiji, ker me to zanima. Ko se pogovarjam s soigralci in drugimi ljudmi, ugotavljam, da je napredek na tem področju v športu še zmeraj na samem začetku. Ampak športniki in trenerji počasi dojemajo, kako je to pomembno. V letošnji sezoni se je v naši ekipi veliko igralcev zamenjalo. Lansko leto so igralci, ki so bili najstarejši in so držali to atmosfero, odšli in sem kar naenkrat jaz postal s svojimi devetindvajsetimi leti najizkušenejši igralec. Ugotovil sem, da nimamo pravega vodje, zato sem jaz želel čim bolj pomagati soigralcem, ki so se zdeli izgubljeni, še posebej takrat, ko smo zgubljali tekme. Želel sem spodbuditi igralce, da se “stepemo” na igrišču in da verjamemo, da lahko zmagamo in na ta način sem pomagal svoji ekipi kolikor je šlo.”

Foto: Proelium

Psihična priprava je v športu izjemno pomembna

Rokometni vratar iz Velenja pravi, da če bi začel s športno psihologijo pri 15 letih, bi bila njegova kariera že za dve stopnički boljša. Zato si želi spodbuditi in pomagati mlajšim igralcev tako v svojem klubu kot širše. “Zaenkrat še ne delam z nobenim športnikom individualno, ampak je to moja želja v prihodnosti. Odkar sem jaz začel delati s športnim psihologom in mentalnim trenerjem, se je moja predstava na igrišču zagotovo dvignila za dva razreda višje. Zato vem, kako pomembno je to in vem, da bom v prihodnjem lahko pomagal marsikomu. Za zdaj še ne morem z nikomer tako delati, ker sem šele v prvem letniku in nimam niti toliko znanja, lahko pa zagotovo pomagam z izkušnjami in nasveti, ki sem jih tekom svoje kariere pridobil. Soigralci me sprašujejo za nasvete, kar me res veseli. Kot sem omenil, sem najstarejši v ekipi, to je že moja četrta država v kateri igram. Imam izkušnje in jim lahko pomagam. Vidim, da so pred tekmami res živčni. Preprosto še ne znajo pravilno dihati in se umiriti. Če pogledamo vrhunske športnike, so po navadi mirni in v fokusu. Na tem področju jim poskušam pomagati, oni pa pomoč sprejmejo, saj vedo, da študiram psihologijo in imam več izkušenj. Športna psihologija je res pomemben segment. Jaz sem se srečal z njo pri petindvajsetih letih. Upam si trditi, da če bi delal to že od svojega petnajstega leta, bi bil v svoji karieri veliko boljši. Večina se zanaša na izboljšanje tehnike ali pa fizične priprave, redko kdo pa pomisli, da je potrebno delati na svoji mentalni pripravi. Če športnik pri petnajstih letih začne delati te stvari, ima absolutno prednost pred ostalimi. Dejstvo je, da bolje ko si psihološko pripravljen pri mlajših letih, boljši si in posledično boljši so uspehi.”

Njegova vzornica je Sara Isakovič

Rok Zaponšek ima svoje cilje in vizije, kaj bo delal med svojo športno kariero in po njej. Njegova velika vzornica pa je tudi Sara Isakovič. “Osnovni cilj je dokončati študij in diplomirati. Imam neke začrtane cilje in vizije, kako bom pomagal športnikom. Nekdo, ki ni bil v tujini in igral na takšnem nivoju, ne ve kako vse to poteka. Rad bi pomagal tudi življenjsko. Kako je treba razmišljat, kako trenirati glavo. Tudi preko Športne agencije Proelium sem se naučil, kako pomembna so družbena omrežja in gradnja športne znamke. Tudi na tem področju imam plan za naprej. Zagotovo imam neke cilje na področju športne psihologije tako med svojo kariero kot tudi po njej. Ni veliko športnikov, ki po karieri delajo v tem. Moja vzornica je plavalka Sara Isakovič. Tudi ona lahko pomaga športnikom, ker točno, ve kako je na tem nivoju in pozna vse te občutke.”

B.K.